Filmi

ŠAHTTAG /DAN OB JAŠKU/

Izviri naše dediščine; Etnografski igrani film
ŠAHTTAG /DAN OB JAŠKU/
Založništvo; Griže: Etnološko društvo Srečno, 2009, DVD-video, 30 min.

Šahttag je star izraz za druženje rudarjev po delu, je dan praznika za rudarje. Sprva je šlo za dan ob rudniškem jašku. Gre za star rudarski običaj, ki se začne v 16. stoletju v slovaških rudnikih. Najprej je običaj potekal s skokom čez rudniški jašek. Ker so ti jaški postajali vse širši, je jašek zamenjala koža, ki so jo  rudarji nosili čez ledja in se z njo zaščitili pri drčanju v jamo, pred praskami ter vlago pri delu. Prvi je skok opravil stari lisjak – izkušen izbran rudar, novinca pa je uvajal pri delu boter, ki vseskozi budno spremlja novinca in mu tovariško pomaga. S skokom čez kožo in vrčkom piva stari knapi sprejmejo v rudarsko četo nove člane oziroma novince, ki so jih skrbno pripravljali na delo v jami. Rudarska četa jih s stiskom rok sprejme kot izurjene v svoje vrste.